Dagens inspirationsvideo handlar om en sak som jag gjorde när jag besteg Kebnekaise och som faktiskt kan vara en av anledningarna till att jag lyckades ta mig upp till toppen.
Hur jobbar du med mål? Brukar du sätta upp delmål? Lämna gärna en kommentar!
Aron
PS – Gillade du videon? – Dela den gärna med dina vänner på Facebook!
[social_sharing style=”style-20″ fb_color=”light” fb_lang=”en_GB” fb_text=”like” fb_button_text=”Dela! ” tw_lang=”en” tw_button_text=”Share” g_lang=”en-GB” g_button_text=”Share” alignment=”center”]
Aron,
du har så rätt! När saker ställs på sin spets, så blir saker mera tydliga.
Man kan även så här: Sätt upp delmål, så du verkligen når dina mål!
(annars blir det lätt bara drömmar…)
För din framgång!
Rolf
Tack! Behöver pepp nu för jag håller på att tappa bort mig i varför jag ville göra en förändring. Jag tycker det är lätt att tappa bort sig då jag upplever livet som ganska stressigt. Man ska prestera hela tiden och vara lycklig och ha en rolig fritid. Då tycker jag det är lätt att glömma bort basen. Vad var det jag ville egentligen, för jag rycks med av annat som tar mig längre ifrån målet. Så nu börjar jag om med basen. Vad var det jag ville och hur ska jag ta mig dit… Så jag ska fortsätta att läsa i inspirationsboken, läsa om dig och andra som kan inspirera, ändra några vardagsrutiner och fråga mig själv vad jag mår bra av och göra det som är bra. Göra nytt. Lägga till nya bra saker och inte bara ta bort. Lägg till och ändra.
Den delar jag på Facebook, vilken vinnare du är Aron:)
Riktigt bra! Tack! Ska in i studion idag och spela in mitt kommande album, så nu blev jag taggad att tänka ”bara den här sången – klart”. Super!
jag har en ovana att sätta upp för stora mål vilket gör att jag ger upp för lätt så demål kanske är en bra grej att sätta upp:)